Kijöttek a friss adatok: a magyar gazdaság olyan sikert ért el az inflációval, amelyre az eurozóna évek óta képtelen
Nem „csupán” a várakozásokhoz képest lett kedvezőbb a 2024-es infláció. Szalai Piroska írása.
Nagy Márton a gazdasági kilátásokról is nyilatkozott.
A gazdaság fehéredését és nagyobb vállalkozó kedvet vár a kormány attól a lépéstől, hogy a kisvállalkozóknak 18 millió forintra emelték január 1-vel az áfa alanyi adómentesség értékhatárát – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, hozzátéve, hogy az intézkedés jelenleg 850 ezer céget érint. Nagy Márton azt is közölte, más adónemeket is átgondolnak, például jövőre emelni tervezik a kiva értékhatárait is 5 illetve, 10 milliárd forintra.
A nemzetgazdasági miniszter aláhúzta:
a kormány nem tolerálja az élelmiszer- és az üzemanyag-inflációt, de szerinte az áfa csökkentése nem megoldás a helyzet kezelésére.
Ha az infláció emelkedik, a kormánynak lépnie kell – szögezte le Nagy Márton.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem „csupán” a várakozásokhoz képest lett kedvezőbb a 2024-es infláció. Szalai Piroska írása.
Hozzátette: egyeztetni fognak a termelőkkel, feldolgozókkal, nagykereskedőkkel is. Mint mondta, jelenleg az élelmiszerek esetében a tojás és a tej ára a legkritikusabb. Úgy fogalmazott, hogy a kormánynak van egy fegyelmező ereje, most abban az időszakban van, hogy ezt érvényesítik.
Nagy Márton arról is beszélt, hogy idén 5 százalékos reálbérnövekedést tart lehetségesnek. Úgy látja,
a lakosságnál megtörtént a növekedési fordulat, van pénz az embereknél, a fogyasztói bizalom erősödik, a kiskereskedelmi forgalom erős, pörög a lakás-piac és az autópiac.
Szavai szerint most jön a kamateső, a lejáró állampapírokba fektetett pénz magas kamattal kiegészítve kerülnek vissza a 800 ezer családhoz. Hozzátette: annak nincs nyoma, hogy a pénzt kivinnék az országból – szerinte az látszana a forint árfolyamán.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök bejelentette, hogy az állampapírok után 2025-ben 1700 milliárd forintnyi kamatot fizettünk ki a magyar lakosságnak.
A fővárosnak valóban van elővásárlási joga a rákosrendezői területre, de nem tud élni vele, mivel kormányközi szerződés rögzíti, hogy a vásárlót az Egyesült Arab Emirátusok jelöli ki – jelentette ki a beruházás körül kialakult vita kapcsán a miniszter.
Hozzátett: a főváros megpróbálkozhat az elővásárlási jog érvényesítésével, de akkor nem csak a vételárat kellene kifizetnie, és vállalnia a szerződésben szereplő ötezer milliárdos beruházást, hanem azt is el kellene érnie, hogy az Emirátus Budapestet jelölje ki vevőként.
Nagy Márton azt mondta: az illetékes építésügyi minisztériummal kell majd megállapodnia a fejlesztőnek arról, hogy hány méteres épületet lehet felhúzni a területen. Ha nem kapják meg ugyanis az építési engedélyt, akkor a szerződés semmissé válik, és a terület visszaszáll az államra, az addig megfizetett vételár pedig visszakerül a vásárlóhoz – tette hozzá.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi